Selam, TSK Ziyaretçisi!

Forumumuzda, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili bilgilendirmeler ve duyurulara yer verilir.
Ayrıca askerlik anılarınızı paylaşabilir, askerlik vazifesini gerçekleştireceğiniz birlik hakkında bilgi talep edebilir, tanışabilirsiniz.
Subay ve astsubay eğitimleri, asker olmak ile ilgili detaylı tüm bilgiler forumumuzda yer almaktadır.

YASAL UYARI : İstihbari zafiyet oluşturabilecek görsel, bilgi paylaşımı yasaktır.

Forumumuzdaki askeri rütbelerin anlamları ve yetkileri ile ilgili bilgilendirme konumuzu okuyun.

Hidrografi Ne Demektir? Hidrografya Nedir?

Ruşen

Korgeneral
.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığının, Azerbaycan ve Kazakistanlı askerlerinde dahil olduğu "Hidrografi Kursu" haberini paylaştıktan sonra, forumumuzda Hidrografi'nin anlamını benim gibi bilmeyenler olacağını düşündüm. Konuyla ilgili bir tanım araştırmalar gerçekleştirdikten sonra, Hidrografi Ne Demektir? Hidrografya Nedir? konusunu açmamız gerektiğini fark ettim.

Hidrografi ne demek?

Kısaca, hidrografi "su haritacılığı" anlamına gelmektedir. Hidrografi ve hidrografya aynı anlamı taşır, bir diğer tabirle "su coğrafyasını çıkartan bilim dalı" da diyebiliriz. Hidrografi; yeraltı ve yer üstü sularının oluşum ve dağılımlarını araştıran ve insan yaşamı üzerine etkilerini inceleyen bilim dalıdır.

Sözcüğün kökeni Yunanca "su" ve "yazım" kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Bölgemizdeki yeraltı ve yerüstü suların oluşumunu, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı "Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı" takip ve tertip etmektedir.